+48 32 726 40 35 | 660 096 221 | pon-pt 8:30 - 16:30 | Biuro Obsługi Klienta: ul. Chopina 5a 41-500 Chorzów kontakt@kurtyny-nagrzewnice.pl

Kurtyny powietrzne FRICO – technologia THERMOZONE

 

THERMOZONE to opracowana przez szwedzką firmę FRICO technologia projektowania, badania i produkcji kurtyn powietrznych, której celem jest najwyższy komfort użytkowników przy jak najniższym zużyciu energii przez kurtyny powietrzne.

kurtyny powietrzne frico thermozone

Oznacza to dążenie to zmniejszenia strumienia nadmuchiwanego powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu jego siły i zasięgu.

kurtyny powietrzne thermozone zasięg

Kurtyny powietrzne FRICO THERMOZONE dostępne w naszej ofercie:

  • >> PA 2200C - kurtyny z wbudowanym sterowaniem i pilotem - o zasięgu do 2,2m
  • >> PA 2500 - kurtyny ze sterowaniem przewodowym - o zasięgu do 2,5m
  • >> PA 3200C - kurtyny z wbudowanym sterowaniem i pilotem - o zasięgu do 3,2m
  • >> PA 3500 - kurtyny ze sterowaniem przewodowym - o zasięgu do 3,5m
  • >> PA 4200 - kurtyny ze sterowaniem przewodowym - o zasięgu do 4,2m
  • >> AR 200 - kurtyny do sufitu podwieszanego o zasięgu do 2,5m
  • >> AR 3500 - kurtyny automatyczne do sufitu podwieszanego o zasięgu do 3,5m

 

Modelowanie wypływu powietrza z kurtyny powietrznej

 

Optymalną skuteczność kurtyny powietrznej daje odpowiednio dobrana zarówno ilość powietrza w m3/h jak i prędkość powietrza kurtyny powietrznej.

 

Obrazowo można porównać wydmuch powietrza z dowolnej kurtyny powietrznej do strugi wody z węża myjki ciśnieniowej. Struga ta jest silnie odczuwana w pobliżu wylotu z dyszy (mała ilość wody pod dużym ciśnieniem), lecz w dalszej odległości odczuwana jako delikatna z powodu silnego rozproszenia w powietrzu.

kurtyny powietrzne FRICO THERMOZONEPo zdjęciu dyszy otrzymujemy dużą ilość wody pod niskim ciśnieniem wylewającą się zwartym strumieniem o małej średnicy, zatem zasięg takiego strumienia będzie również nieduży.

 

Jednak specjalna konstrukcja dyszy połączy właściwości występujące w opisanych przypadkach dając żądany zasięg przy tej samej ilości wody.

 

Analogicznie - odpowiednia konstrukcja szczeliny nawiewnej i wewnętrznej drogi przepływu powietrza nadmuchiwanego przez kurtyny powietrzne FRICO zaoowocuje dalekim zasięgiem przy obniżonej ilości powietrza i stabilnością jego strugi.

 

Szerokość szczeliny nadmuchowej

 

Szerokość szczeliny nadmuchowej kurtyny powietrznej wpływa na jego prędkość nadmuchu.  Zbyt wąska szczelina wytworzy niekorzystne turbulencje skracające zasięg, a zbyt szeroka zmniejszy zbytnio prędkość wylotową i również skróci zasięg:

kurtyny powietrzne THERMOZONE FRICO

Konstrukcja kratki wylotowej

 

Kratka nadmuchowa w kurtynach FRICO THERMOZONE ma dokładnie przemyślaną wysokość, szerokość oraz rozstaw żaluzji, tak aby odpowiednio kierować powietrze i minimalizować zaburzenia, ponadto ich kąt nadmuchu można nastawiać tak, aby najbardziej efektywnie zapobiec napływowi zimnego powietrza z zewnątrz.

kurtyny powietrzne FRICO THEROMOZNE elektryczne

 

Niekorzystne turbulencje, czyli słowo o zawirowaniach...

 

Kiedy powietrze jest nadmuchiwane ze szczeliny kurtyny powietrznej, wewnątrz kurtyny dochodzi do sporych niekorzystnych zawirowań, które obniżają "siłę" nadmuchiwanej zasłony i "marnują" energię wentylatora, dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednia konstrukcja "drogi" powietrza nadmuchiwanego przez kurtynę, w szczególności szczeliny nawiewnej.

kurtyny powietrzne FRICO - zalety

Technologia THERMOZONE oznacza zatem gwarancję optymalnego zużycia energii przy zachowaniu dalekiego zasięgu, stabilnej strugi i możliwie wysokiego komfortu akustycznego przez kurtyny powietrzne FRICO.

Obniżenie ilości powietrza łączy się z obniżeniem mocy grzewczej niezbędnej do ogrzania tego powietrza oraz z obniżeniem emitowanego hałasu. Ponadto kurtyny powietrzne FRICO zasysają powietrze w znakomitej większości od góry, co dodatkowo obniża głośność urządzenia, ponieważ sufit i ściany absorbują część fali dźwiękowej pochodzącej od urządzenia.

kurtyny powietrzne FRICO głośność

Niski poziom hałasu i wysoka wydajność

 

Kurtyny powietrzne FRICO testowane są pod względem głośności w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów powietrza i akustyki w Europie, co gwarantuje autentyczność danych zawartych w katalogu.  Dzięki doświadczeniu i nowoczesnej technologii FRICO produkuje kurtyny powietrzne o wyjątkowo niskim poziomie głośności i przy wysokim przepływie powietrza.

 

W jakim kierunku ewoluują kurtyny powietrzne?

 

FRICO prowadzi nieustannie prace nad doskonaleniem swojej technologii, czego wyrazem jest m.in. budowa nowego ośrodka testowego w Szwecji, w którym badane będą różne konstrukcje szczeliny nawiewnej w zależności od charakteru chronionego otworu, czy będzie to okienko McDrive czy brama magazynowa IKEA.

 

na podstawie materiałów producenta ze strony www.frico.pl