+48 660 096 221 | pon-pt 8:30-16:00 | Biuro i magazyn: ul. Chopina 5a 41-500 Chorzów kontakt@kurtyny-nagrzewnice.pl

Kurtyny powietrzne – rozwiązywanie problemów

 

Jeśli nagrzewnica lub kurtyna powietrzna nie grzeje, ma słaby nadmuch lub pracuje zbyt głośno, zajrzyj na naszą stronę i sprawdź prawdopodobne przyczyny.

 

1. Jaką moc grzewczą kurtyny wybrać?

Dla kurtyny z grzałkami elektrycznymi wybieramy moc tym większą im:

 • większe jest ryzyko przeciągu którego nie powstrzyma zasłona powietrzna (tam gdzie istnieją wysokie klatki schodowe, otwarte drzwi położone po przeciwnej stronie, nieograniczona przestrzeń przed budynkiem, brak wiatrołapów w miejscach narażonych na duży napór wiatru),
 • niższa temperatura panuje w pomieszczeniu, w którym kurtyna będzie zamontowana – z uwagi na niski stopień podgrzania powietrza przez grzałki o najniższych dla danych długości kurtyn mocach zaleca się zastosowanie grzałek mocy :
 • od 4,5kW dla kurtyn i drzwi o szerokości 1m,
 • od 9kW dla kurtyn i drzwi o szerokości 1,5m
 • od 12kW dla kurtyn i drzwi o szerokości 2m

 

Kurtyny przyłączane do instalacji centralnego ogrzewania (kurtyny powietrzne wodne):

W tym przypadku możliwa do uzyskania moc grzewcza kurtyny jest ograniczona przez jej szerokość, a wydajność grzewcza, jaką możemy z niej „wycisnąć” zależy od tego jak duży strumień wody przez nią popłynie i jaką będzie ona miała temperaturę (zaleca się, aby woda grzewcza zasilająca kurtynę miała temperaturę co najmniej 70 st.C, a ilość wody zasilającej nie odbiegała od podanej w karcie katalogowej).

Moce grzewcze uzyskiwane przez kurtyny z wymiennikiem wodnym są z reguły wyższe od uzyskiwanych przez kurtyny z grzałkami elektrycznymi, stąd również uzyskuje się wyższy stopień podgrzania powietrza nawiewanego przez kurtynę.

 

2. Kurtyna ma za słaby nawiew, dlaczego?

W niektórych sytuacjach może dochodzić do zmniejszenia intensywności nawiewu powietrza z kurtyny:

 • w przypadku niezachowania zalecanych w instrukcji montażu odległości urządzenia od sufitu lub ścian bocznych – w tej sytuacji ograniczona zostaje przestrzeń, z której zasysane jest powietrze, należy wówczas odsunąć kurtynę od ścian/sufitu na odległość zalecaną w instrukcji,
 • w przypadku kurtyn przyłączanych do centralnego ogrzewania, które są wyposażone w filtr powietrza (zabezpiecza on wymiennik ciepła przez zapchaniem kurzem, pyłem – zmniejszeniem wydajności grzewczej, podgrzewaniem zbierających sie zanieczyszczeń) przyczyną ograniczenia nawiewu jest często zabrudzenie filtra, należy go po prostu wyczyścić (odkurzyć, umyć itp), jest to najczęściej spotykana sytuacja w dużych marketach, gdzie słychać wycie wentylatorów, nie odczuwa się natomiast zupełnie nawiewu,
 • zakrycie lub zasłonięcie kratki zasysającej,
 • dobrano kurtynę o zbyt małym zasięgu lub dobrano urządzenie „kurtynopodobne” nie spełniające wymagań co do zasięgu.

 

3. Kurtyna powietrzna nie grzeje lub grzeje za słabo, dlaczego?

Kurtyny powietrzne elektryczne:

 • dobrano zbyt niską moc grzewczą w zestawieniu z panującymi warunkami w pomieszczeniu,
 • kurtyna rozpoczyna pracę w niskiej temperaturze, np:
 • tuż po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych,
 • w pomieszczeniach nieogrzewanych (kurtyna nie jest urządzeniem przeznaczonym do ogrzewania pomieszczeń!),
 • po zakończeniu weekendu lub przerwy świątecznej w warunkach „ekonomicznej” pracy instalacji ogrzewania lub jej całkowitym wyłączeniu.

 

Z A P A M I Ę T A J !

Grzałki elektryczne podgrzewają powietrze przy danym natężeniu nawiewu ZAWSZE o TAKĄ SAMĄ ILOŚĆ STOPNI, niezależnie od temperatury w pomieszczeniu.
Temperatura powietrza na wylocie z kurtyny lub nagrzewnicy będzie zawsze zależeć od temperatury powietrza jakie to urządzenie zasysa.

 

Kurtyny powietrzne wodne:

 • do kurtyny dopływa zbyt mało wody grzewczej:
 • kurtyna jest dołączona do istniejącej instalacji obsługiwanej przez pompę, której wydajność nie uwzględnia stosunkowo dużego przepływu wody wymaganego przez kurtynę – należy wówczas wykonać osobną pętlę wodną dla kurtyny z osobną obsługująca ją pompą, która zapewni wymagany przepływ,
 • instalacja nie jest zrównoważona, tzn. np do najdalej położonej od źródła ciepła kurtyny dopływa zbyt mało wody, a do blisko położonych grzejników – zbyt dużo – należy zastosować specjalne zawory równoważące, które wyregulują przepływy wody stosownie do wymagań odbiorników ciepła,
 • wymiennik ciepła kurtyny powietrznej jest zapowietrzony, a przepływ wody w związku z tym ograniczony – należy zastosować odpowietrznik,
 • kurtyna jest nieprawidłowo podłączona od instalacji c.o. – do króćca zasilania podłączona jest gałąź powrotu wody do źródła ciepła, a do króćca powrotnego – gałąź zasilania, wówczas bowiem ma miejsce odwrotny niż zakładany przepływ wody grzewczej zmniejszający znacząco wydajność grzewczą wymiennika ciepła – należy zmienić na prawidłowe podłączenie do instalacji.
 • temperatura wody dopływającej do kurtyny jest zbyt niska, np z uwagi na podłączenie do instalacji składającej się z niskotemperaturowych grzejników ściennych lub podłogowych, innym powodem może być czasowe obniżenie temperatury wody grzewczej przez tzw. regulator pogodowy – należy zapewnić stałą, możliwie wysoką temperaturę wody grzewczej (70-90 st.C).

 

3. Czy kurtyna może się włączać i wyłączać wraz z otwieraniem i zamykaniem drzwi?

Może, o ile zastosowano specjalny stycznik drzwiowy – magnetyczny lub mechaniczny.
Aby chronić silnik, styczniki grzałek i same grzałki przed skutkami takiej pracy, należy:

 • upewnić się, że kurtyna posiada funkcję przedłużenia pracy wentylatorów dla wychłodzenia rozgrzanych grzałek elektrycznych,
 • zastosować bądź wykorzystać istniejący w niektórych kurtynach moduł elektroniczny, realizujący funkcję stopniowego obniżania mocy nawiewu i grzania w momencie dłuższych przerw w otwarciu drzwi, np:
 • przy drzwiach otwartych kurtyna pracuje z pełną mocą,
 • po zamknięciu drzwi pracuje z pełną mocą przez ustalony czas (np. 3 minuty),
 • po upływie ustalonego czasu przechodzi na połowę mocy nawiewu i grzania (np przez kolejne 3 minuty),
 • po upływie ustalonego czasu wyłącza się całkowicie,
 • po otwarciu drzwi kurtyna przechodzi na najwyższe parametry nawiewu i grzania.

 

Praca kurtyny na zasadzie „zero-pełna moc” przy każdym otwarciu-zamknięciu drzwi nie ma sensu z uwagi na bezwładność wentylatorów i grzałek, nie zdążą się one po prostu rozpędzić i rozgrzać w mgnieniu oka dla spełnienia swojego zadania.

 

4. Jakie znaczenie ma kształt szczeliny nawiewnej?

Szczelina nawiewna jest kluczowym elementem kurtyny powietrznej, jako że jej zadaniem jest takie ukształtowanie strugi powietrznej w formie wąskiej zasłony, która zachowując stabilność i „moc” pokona cały dystans dzielący kurtynę powietrzną od posadzki (lub przeciwnego boku drzwi w przypadku montażu pionowego).

Budowa szczeliny nawiewnej ma wpływ na:

 • prędkość nawiewanego powietrza na wylocie,
 • zasięg zasłony, czyli wymaganą prędkość w interesującej nas odległości, np przy posadzce czy przeciwległym krańcu drzwi przy montażu pionowym,
 • szerokość i rozproszenie powietrza nawiewanego, które przyczynia się do zmniejszenia skutecznego zasięgu,
 • zdolność zasłony powietrznej do przeciwstawienia się naporowi powietrza z zewnątrz,
 • głośność (szum powietrza) związana z wypływem powietrza.

 

Wszystkie wymienione zjawiska powinny być brane pod uwagę przez producentów kurtyn przy projektowaniu formy i kształtu szczeliny nawiewnej, dlatego wśród naszych dostawców obecni są jedynie ci, których urządzenia wyposażone są w szczelinę zaprojektowaną w oparciu o szerokie badania aerodynamiczne i akustyczne.

Szczelina nawiewna powinna mieć przede wszystkim nastawny kąt nawiewu, tak aby dostosować go do istniejących warunków zewnętrznych (im większy napór powietrza z zewnątrz, tym bardziej zasłona powietrzna powinna być kierowana w opozycji do niego, tj. 10-15 stopni w kierunku progu.

Skuteczność kurtyn powietrznych bez możliwości nastawy kąta nawiewu może być ograniczona.

 

5. Czy kurtyna powietrzna może być zamontowana w suficie podwieszanym?

Oczywiście, należy tylko zapewnić wymagane odległości od stropu właściwego i ewentualnych przeszkód bocznych oraz dopływ powietrza do przestrzeni sufitu podwieszanego, np przez zastąpienie 1-2 modułów sufitowych kratkami, przez które powietrze będzie mogło być swobodnie zasysane przez kurtyny powietrzne.
W przypadku sufitów z pełnych płyt g-k należy wyciąć w nim otwór w odległości co najmniej 600mm od kurtyny, który należy również uzbroić w kratkę.

Szerokość otworu nie powinna być mniejsza od szerokości kurtyny.

 

6. Czy kurtyna powietrzna może być zamontowana pionowo?

Tak, w naszej ofercie posiadamy kurtyny powietrzne które mogą być montowane w pozycji pionowej:

 • kurtyny powietrzne ELIS T o zasięgu do 3m, montowane do posadzki, jedna do drugiej
 • kurtyny powietrzne WING o zasięgu do 3,5m, montowane do ściany, każda indywidualnie
 • kurtyny powietrzne ELIS G o zasięgu do 5-6m, montowane do posadzki, jedna do drugiej

 


Jeżeli macie Państwo inne pytania dotyczące wszelkich aspektów eksploatacji kurtyn powietrznych, prosimy o kontakt, chętnie rozszerzymy nasze materiały o nowe zagadnienia, udostępniając naszym klientom dodatkowe informacje.


Kopiowanie i wykorzystywanie zamieszczonego tekstu bez zgody autora jest zabronione pod groźbą konsekwencji prawnych.