+48 660 096 221 | pon-pt 8:30-16:00 | Biuro i magazyn: ul. Chopina 5a 41-500 Chorzów kontakt@kurtyny-nagrzewnice.pl

Kurtyny powietrzne FRICO – technologia THERMOZONE

 

THERMOZONE to opracowana przez szwedzką firmę FRICO technologia projektowania, badania i produkcji kurtyn powietrznych, której celem jest najwyższy komfort użytkowników przy jak najniższym zużyciu energii przez kurtyny powietrzne.

 

Oznacza to dążenie to zmniejszenia strumienia nadmuchiwanego powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu jego siły i zasięgu.

 

Kurtyny powietrzne FRICO THERMOZONE dostępne w naszej ofercie:

  • >> PA 2200C - kurtyny z wbudowanym sterowaniem i pilotem - o zasięgu do 2,2m
  • >> PA 2500 - kurtyny ze sterowaniem przewodowym - o zasięgu do 2,5m
  • >> PA 3200C - kurtyny z wbudowanym sterowaniem i pilotem - o zasięgu do 3,2m
  • >> PA 3500 - kurtyny ze sterowaniem przewodowym - o zasięgu do 3,5m
  • >> PA 4200 - kurtyny ze sterowaniem przewodowym - o zasięgu do 4,2m
  • >> AR 200 - kurtyny do sufitu podwieszanego o zasięgu do 2,5m
  • >> AR 3500 - kurtyny automatyczne do sufitu podwieszanego o zasięgu do 3,5m

 

Modelowanie wypływu powietrza z kurtyny powietrznej

 

Optymalną skuteczność kurtyny powietrznej daje odpowiednio dobrana zarówno ilość powietrza w m3/h jak i prędkość powietrza kurtyny powietrznej.

 

Obrazowo można porównać wydmuch powietrza z dowolnej kurtyny powietrznej do strugi wody z węża myjki ciśnieniowej. Struga ta jest silnie odczuwana w pobliżu wylotu z dyszy (mała ilość wody pod dużym ciśnieniem), lecz w dalszej odległości odczuwana jako delikatna z powodu silnego rozproszenia w powietrzu.

Po zdjęciu dyszy otrzymujemy dużą ilość wody pod niskim ciśnieniem wylewającą się zwartym strumieniem o małej średnicy, zatem zasięg takiego strumienia będzie również nieduży.

 

Jednak specjalna konstrukcja dyszy połączy właściwości występujące w opisanych przypadkach dając żądany zasięg przy tej samej ilości wody.

 

Analogicznie - odpowiednia konstrukcja szczeliny nawiewnej i wewnętrznej drogi przepływu powietrza nadmuchiwanego przez kurtyny powietrzne FRICO zaoowocuje dalekim zasięgiem przy obniżonej ilości powietrza i stabilnością jego strugi.

 

Szerokość szczeliny nadmuchowej

 

Szerokość szczeliny nadmuchowej kurtyny powietrznej wpływa na jego prędkość nadmuchu.  Zbyt wąska szczelina wytworzy niekorzystne turbulencje skracające zasięg, a zbyt szeroka zmniejszy zbytnio prędkość wylotową i również skróci zasięg:

 

Konstrukcja kratki wylotowej

 

Kratka nadmuchowa w kurtynach FRICO THERMOZONE ma dokładnie przemyślaną wysokość, szerokość oraz rozstaw żaluzji, tak aby odpowiednio kierować powietrze i minimalizować zaburzenia, ponadto ich kąt nadmuchu można nastawiać tak, aby najbardziej efektywnie zapobiec napływowi zimnego powietrza z zewnątrz.

 

Niekorzystne turbulencje, czyli słowo o zawirowaniach...

 

Kiedy powietrze jest nadmuchiwane ze szczeliny kurtyny powietrznej, wewnątrz kurtyny dochodzi do sporych niekorzystnych zawirowań, które obniżają "siłę" nadmuchiwanej zasłony i "marnują" energię wentylatora, dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednia konstrukcja "drogi" powietrza nadmuchiwanego przez kurtynę, w szczególności szczeliny nawiewnej.

 

Technologia THERMOZONE oznacza zatem gwarancję optymalnego zużycia energii przy zachowaniu dalekiego zasięgu, stabilnej strugi i możliwie wysokiego komfortu akustycznego przez kurtyny powietrzne FRICO.

Obniżenie ilości powietrza łączy się z obniżeniem mocy grzewczej niezbędnej do ogrzania tego powietrza oraz z obniżeniem emitowanego hałasu. Ponadto kurtyny powietrzne FRICO zasysają powietrze w znakomitej większości od góry, co dodatkowo obniża głośność urządzenia, ponieważ sufit i ściany absorbują część fali dźwiękowej pochodzącej od urządzenia.

 

Niski poziom hałasu i wysoka wydajność

 

Kurtyny powietrzne FRICO testowane są pod względem głośności w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów powietrza i akustyki w Europie, co gwarantuje autentyczność danych zawartych w katalogu.  Dzięki doświadczeniu i nowoczesnej technologii FRICO produkuje kurtyny powietrzne o wyjątkowo niskim poziomie głośności i przy wysokim przepływie powietrza.

 

W jakim kierunku ewoluują kurtyny powietrzne?

 

FRICO prowadzi nieustannie prace nad doskonaleniem swojej technologii, czego wyrazem jest m.in. budowa nowego ośrodka testowego w Szwecji, w którym badane będą różne konstrukcje szczeliny nawiewnej w zależności od charakteru chronionego otworu, czy będzie to okienko McDrive czy brama magazynowa IKEA.

 

na podstawie materiałów producenta ze strony www.frico.pl