+48 32 726 40 35 | 660 096 221 | pon-pt 9.00 - 16.00 | Biuro Obsługi Klienta: ul. Chopina 5a 41-500 Chorzów kontakt@kurtyny-nagrzewnice.pl

Osuszacze powietrza

Kondensacyjne osuszacze powietrza to urządzenia w zwartej obudowie, przygotowane do natychmiastowego działania, wymagające jedynie podłączenia do gniazda elektrycznego (wyjątkowo mogą wymagać podłączenia odpływu skroplonej wody do kanalizacji lub zewnętrznego zbiornika).

 

Osuszacze powietrza znajdują zastosowanie w następujących obszarach:

 

 • utrzymywanie komfortowego klimatu w pomieszczeniach przebywania ludzi,
 • zapewnienie odpowiedniej wilgotności w procesach technologicznych,
 • zapewnienie poziomu wilgotności bezpiecznej dla materiałów: budowlanych, archiwizowanych, magazynowanych,
 • zapobieganie oblodzeniu,
 • zapobieganie rozwojowi bakterii i grzybów,
 • suszarnie, pralnie, baseny i inne zastosowania domowe.

 

Głównym wstępnym parametrem doboru osuszacza jest kubatura pomieszczenia przeznaczonego do osuszania.

Zaleca się, aby wydajność powietrzna osuszacza nie była mniejsza od 3,5-krotności kubatury pomieszczenia, aby w optymalnym czasie osuszyć powietrze przy wykorzystaniu wydajności skraplania wilgoci w osuszaczu.

Jeśli chcesz poznać dokładniejsze metody wyliczenia wymaganej wydajności osuszacza - czytaj więcej >>

 

Z uwagi na konstrukcję, wydajność powietrzną i wydajność osuszania oferta osuszaczy dzieli się na trzy kategorie:

(kliknij w kategorię, aby przeglądać osuszacze powietrza lub przejdź do naszego e-sklepu i uzyskaj 5% upustu na pierwsze zakupy >>>):

osuszacz powietrza DH 716 MASTER

zobacz ofertę >>

dla kubatur do 100m3

Osuszacz powietrza DH 732 MASTER

zobacz ofertę >>

 dla kubatur 70-280m3

Osuszacz powietrza DH 26 MASTER

zobacz ofertę >>

 dla kubatur do 330m3

 

Osuszacze powietrza - zasada działania

 

Wilgoć z powietrza można usunąć zasadniczo przez jej wykroplenie na powierzchni materialnej lub wchłonięcie przez materiał absorbujący parę wodną.

Wykroplenie wilgoci z powietrza nastąpi zawsze na styku powietrza i każdej powierzchni o temperaturze niższej od temperatury punktu rosy tego powietrza.

Temperatura punktu rosy zależy od temperatury powietrza i jego wilgotności.

Im powietrze chłodniejsze, tym mniej pary wodnej mieści się w 1m3 tego powietrza, im cieplejsze - tym więcej.

Zatem - jeśli w 1m3 powietrza o temperaturze +20 st.C mieści się pewna ilość pary wodnej (niewidocznej dla oka), to obniżając temperaturę tego powietrza doprowadzimy do utworzenia się mgły, a w dalszej kolejności - do wykroplenia się wilgoci na powierzchni materialnej.

Metodę tę wykorzystują kondensacyjne osuszacze powietrza, które przedmuchują powietrze z pomieszczenia przez swoją chłodnicę, tj. wymiennik ciepła o rozwiniętej przez ożebrowanie powierzchni.

osuszacze kondensacyjne

Para wodna zawarta w powietrzu, stykając się z zimną powierzchnią chłodnicy, wytrąca się (kondensuje) na niej i spływa do zbiornika osuszacza.

 

Metoda ta jest praktycznie nieodwracalna, tzn. nie ma możliwości ponownego "rozpuszczenia" skroplonej wody w powietrzu, należy po prostu opróżnić zbiornik.

 

Powietrze po przejściu przez chłodnicę jest oziębione, dlatego przed ponownym jego wydmuchem do pomieszczenia ogrzewa się je, wykorzystując do tego celu drugi wymiennik ciepła z tego samego układu chłodniczego - podobnie jak w domowej lodówce ciepło odbierane jest z wnętrza, lecz - zgodnie z prawami fizyki - musi zostać oddane do powietrza zewnętrznego w wymienniku znajdującym się z tyłu lodówki.

Z uwagi na pracę sprężarki gazu chłodniczego temperatura osuszanego powietrza jest w rezultacie nieznacznie wyższa na wyjściu z osuszacza kondensacyjnego od powietrza przez niego zasysanego.

 

Osuszacze kondensacyjne posiadają następujące zalety:

 

 • pełna mobilność i niezależność,
 • kompaktowa, zwarta budowa,
 • duża wydajność,
 • nadmuch powietrza cieplejszego po osuszeniu, bez dodatkowych nakładów energetycznych.

 

Druga metoda - absorpcja, czyli pochłanianie pary wodnej - następuje przy zastosowaniu specjalnych materiałów, które dzięki swojej budowie "wiążą" parę wodną przepływającego przez warstwę materiału powietrza.

 

Metoda ta jest wykorzystywana w technikach zabezpieczenia towarów w zamkniętych opakowaniach - materiałem pochłaniającym są najczęściej woreczki z silikonowymi granulkami.

osuszacze absorpcyjne

W osuszaczach powietrza stosuje się wolno obracający się bęben zbudowany z wielu warstw takiego materiału absorbującego wilgoć. Bęben obraca się przez dwie sekcje osuszacza:

 

 • przez jedną sekcję przepuszcza się powietrze osuszane,
 • przez drugą sekcję osuszacza przepuszcza się powietrze, które odbiera z "wilgotnej" części bębna parę wodną i jest wyrzucane poza pomieszczenie osuszane.

 

Powietrze regenerujące materiał absorbujący, tzn. pozbawiający go wilgoci, musi być gorące, aby regeneracja była skuteczna i wydajna.

Z powyższych względów, osuszacze absorpcyjne wymagają dwóch obiegów powietrza: głównego - w obrębie pomieszczenia osuszanego oraz pomocniczego (tzw. regeneracyjnego), najczęściej nie związanego z pomieszczeniem osuszanym w celu zapobieżenia powstania podciśnienia w tym pomieszczeniu.

 

Osuszacze absorpcyjne posiadają następujące zalety względem osuszaczy kondensacyjnych:

 

 • brak ryzyka zagrzybienia powierzchni, z uwagi na brak warstwy wody tworzącej się na powierzchni bębna,
 • osuszanie powietrza bez jego schładzania,
 • możliwość osuszania powietrza o temperaturze niższej od 0 st.C.

 

Schematy osuszania powietrza zamieszczone na tej stronie pochodzą z materiałów technicznych producenta osuszaczy powietrza MASTER - MCS Sp. z o.o.